Hitvallásunk
A VÁTI Városépítési Kft. munkatársai és vezetői az erős szakmaiság hitvallásán túl a korrekt, etikai kultúrán és megfelelésen alapuló üzleti működés hívei. Tudás, elkötelezettség és szilárd etikai alapok jelentik Társaságunk működésének legfontosabb alapelveit. Értéknek tekintjük a szakmai tudást, a mindenre kiterjedő gondosságot, a tisztességet és a becsületet.
A VÁTI Városépítési Kft. korrekt árakon magas minőségű szolgáltatásokat kínál, megbecsülve ezzel partnereit, egyben hírnevet kivívva szakmai körökben.
Mind személyesen, mind társaságként erkölcsi felelősséget vállalunk elveink megtartásáért. Munkatársainktól elvárjuk, hogy mindig törvényesen, etikusan és a VÁTI Városépítési Kft. alapelveinek megfelelően tevékenykedjenek.
Ellátási láncunk tisztaságát biztosítjuk. Csak olyan szállítótól veszünk igénybe szolgáltatásokat, szerzünk be anyagokat, akinek kifogástalan az emberi jogok és a megfelelőségi szabályok tiszteletben tartásával kapcsolatos háttere.
Figyelemmel kísérjük, és mindenkor biztosítjuk, hogy működésünk minden eleme megfeleljen az Etikai és Üzleti Magatartási Kódexünk előírásainak.
Paksi Szilvia
okl. építészmérnök
szakmai vezető
1. Bevezetés
Társaságunk elkötelezett a törvényes, etikus és átlátható üzletmenet iránt, amely elkötelezettségünket jelen ETIKAI ÉS ÜZLETI MAGATARTÁSI KÓDEX (a továbbiakban: Kódex) tartalmazza.
Ez a dokumentum érvényes a VÁTI Városépítési Kft. minden munkatársára és vezetőjére, beleértve az ideiglenes, bérelt, gyakornok, alvállalkozó és tanácsadó munkaerőt is, valamint elvárásokat fogalmaz meg azokra a szervezetekre, akikkel üzleti kapcsolatba kerülünk.
Társaságunk elvárja munkatársaitól, hogy a munkával összefüggő minden ügyben pártatlanok és őszinték legyenek, felelősséget vállaljanak azért, hogy általánosan jóhiszeműen járnak el, és hogy nem tesznek semmi olyat, ami a munkakapcsolathoz szükséges bizalmat rombolja, valamint az etikai elvek alapján történő érték-vezérelt döntéshozatalt.
Vállalkozásunk sikere a munkavállalóinktól és üzleti partnereinktől kapott bizalmon alapul. Azáltal nyerünk hitelességet, hogy ragaszkodunk a tisztességesség melletti elkötelezettségünkhöz, és hogy kizárólag etikus módon érjük el céljainkat.
A VÁTI Városépítési Kft. nyitott minden kérdésre, és nem tűr semmilyen büntetést, vagy megtorlást azzal szemben, aki jóhiszeműen jelent egy nem megfelelő viselkedést.
A vezetőknek kiemelt felelőssége van abban, hogy magatartásukkal is kifejezzék jelen Kódex fontosságát, minden felmerült etikai kérdéssel vagy aggodalommal időben foglalkozzanak. A munkavállalók kötelesek együttműködni minden lehetséges, vagy állítólagos etikai vétség kivizsgálásában.
A Kódexnek nem megfelelő magatartás olyan vétségnek tekinthető, amely alapján fegyelmi (hátrányos jogkövetkezmény alkalmazására irányuló) eljárásnak lehet helye, és megérdemelt esetekben a jogviszony megszüntetését is eredményezheti.
Elkötelezettek vagyunk azon erőfeszítések mellett, hogy értékeinket és normáinkat beszállítóink, alvállalkozóink, szolgáltatóink és partnereink teljes ellátási láncára alkalmazzuk.
2. Etikai alapelvek
A VÁTI Városépítési Kft. központi értékei:
- Törvénytisztelet
- Tisztességesség
- Szavahihetőség
- Mások tisztelete
- Felelősségvállalás
- Megbízhatóság
- Az egyenlő munkáért egyenlő bér alapelve
3. Jogszabályoknak való megfelelés
Tisztességesség melletti elkötelezettségünk a törvények és egyéb jogszabályok betartásával kezdődik. Ismerjük és betartjuk a törvényes üzletvitelhez szükséges jogszabályokat és szabályozásokat.
Betartjuk valamennyi érvényesen vállalt szerződéses kötelezettségünket, és nem élünk vissza jogainkkal.
Munkatársaink és vezetőink mindig betartanak minden jogszabályt és szabályzatot, beleértve a jelen Kódexet, és biztosítaniuk kell az ennek megfelelő működést.
4. Fenntarthatóság
Elkötelezettek vagyunk aziránt, hogy jelenlegi szükségleteinket a következő generációk lehetőségeinek veszélyeztetése nélkül elégítsük ki. Ezért a gazdasági, környezeti és társadalmi tényezőket együttesen vesszük figyelembe működésünk és üzleti döntéseink során.
6. Tisztességes foglalkoztatás és munkakörülmények
Elkötelezettek vagyunk a munkahelyi egyenlőség előmozdítása, valamint a jogszerű és tisztességes foglalkoztatási és javadalmazási gyakorlat megvalósítása iránt. Határozottan ellenezzük a gyermek-, rabszolga-, vagy bármilyen formában kényszer-, kötelező-, illetve megkötött munka mind közvetlen, mind közvetett alkalmazását. Elítéljük a jogellenes, tisztességtelen, vagy etikátlan foglalkoztatás valamennyi formáját, amely kihasználja a munkaerőt, rombolja a társadalom-biztosítási rendszert, vagy adóelkerülésre szolgál, így pl. a bejelentés nélküli, vagy „szürke” munkát, illetve fizetések visszatartását.
Munkatársaink kötelesek tisztességes magatartást tanúsítani, kollégáikat és másokat teljes tisztelettel kezelni.
A Társaság munkavállalói hivatalos foglalkoztatási jogviszonnyal rendelkeznek, a munkaidő, a fizetett szabadságok és a bérek megfelelnek a mindenkor hatályos vonatkozó jogszabályoknak.
A munkavállalók szabadon csatlakozhatnak szakszervezetekhez, üzemi tanácsokhoz, vagy más érdekvédelmi szervezetekhez.
Társaságunk nyitott a helyi közösségekkel való együttműködésre működésének tényleges és lehetséges emberi jogi hatásai tekintetében. Munkánk során rendszeresen veszünk részt lakossági fórumokon.
Társaságunk különös figyelmet fordít a munka és magánélet összeegyeztethetősége és egyensúlyának megteremtésére.
7. Diszkrimináció és zaklatás
Egyenlő esélyeket biztosítunk a foglalkoztatás során és nem tűrjük a diszkrimináció, a zaklatás, vagy durva bánásmód bármely formáját. Bármilyen szakmai szempontból lényegtelen tulajdonságra, vagy körülményre alapozott, így pl. nem, családi állapot, kor, nemzeti, vagy társadalmi, vagy etnikai hovatartozás, bőrszín, vallási, vagy politikai vélemény, fogyatékosság, szexuális irányultság, érdekképviseleti tagság, vagyoni, születési, vagy más helyzet miatt a közvetlen, vagy közvetett megkülönböztetés nem megengedett. Bármilyen diszkriminatív magatartás, zaklatás, megfélemlítés, vagy zsarnokoskodás tilos.
Munkatársainktól és vezetőinktől elvárjuk, hogy a legmagasabb szintű, kölcsönös tiszteleten alapuló viselkedési formákhoz tartsák magukat minden szóbeli és írásbeli kommunikációjuk során, és tartózkodjanak minden zaklatástól, rágalmazástól, vagy bármilyen olyan magatartástól, amit mások erőszakosnak, megfélemlítőnek, megalázónak, vagy sértőnek tekinthetnek.
8. Egészség, biztonság és környezetvédelem
Tiszta, biztonságos és egészséges munkakörnyezetet biztosítunk, és elkötelezettek vagyunk az egészséges környezet fenntartása iránt. Célunk a tevékenységünk természetes környezetre gyakorolt hatásaink lehető legkisebb mértékűre csökkentése. Erőfeszítéseket teszünk, hogy csökkentsük a véges erőforrások, mint az energia és a víz felhasználását, valamint a káros anyagok és a hulladék kibocsátását.
Társaságunk betart minden vonatkozó egészség-, biztonság- és környezetvédelmi jogszabályt, szabályzatot és szabályt.
9. Tisztességes verseny és üzleti működés
Partnereinkkel való együttműködésünk bizalomra és a versenyjognak megfelelő kölcsönös előnyökre épül. Elkötelezettek vagyunk az etikus és tisztességes verseny iránt, miként szolgáltatásainkat minőségük, alkalmasságuk és versenyképes áruk alapján értékesítjük. Önálló árképzési és értékesítési döntéseket hozunk, és tiltott módon nem működünk együtt, illetve nem hangoljuk össze a működésünket versenytársakkal. Tartózkodunk a versenyt, vagy partnereink jó hírét, illetve a versenytársaink hitelességét sértő magatartástól.
Nem kínálunk, és nem kérünk jogellenes kifizetéseket, vagy szívességeket, nem veszünk részt olyan jogellenes megállapodásokban, amely bizonyos ügyfelek kizárására irányul. Elkötelezettek vagyunk viszont valamennyi alkalmazandó kereskedelmi szabályozás, korlátozás, szankció és import-export embargó betartása mellett.
Nem engedjük a tisztességes versenyt sértő magatartást a versenytárgyalások, tenderek során.
Elkötelezettek vagyunk azon erőfeszítések mellett, hogy értékeinket és normáinkat beszállítóink, alvállalkozóink, szolgáltatóink és partnereink teljes ellátási láncára alkalmazzuk.
Nem tartjuk vissza rosszhiszeműen, jogellenesen, vagy indokolatlanul a partnereinknek járó kifizetéseket, és az ilyen gyakorlatot nem engedjük ellátási láncunkban, küzdünk a „lánctartozások” etikátlan gyakorlata ellen.
A munkavállaló felelős a tisztességes üzleti gyakorlat biztosításáért munkája során, és azért, hogy betartson minden versenyjogi, fogyasztóvédelmi és reklám szabályt. A vevőket és üzleti partnereket minden esetben tisztességesen és egyenlően kell kezelni, a termékeket és szolgáltatásokat tisztességes és pontos tájékoztatással kell megjeleníteni (tisztességes marketing és reklám), és valamennyi lényeges információt meg kell osztani.
10. Antikorrupció, pénzmosás
Határozottan elítéljük, és nem tűrjük a korrupció semmilyen formáját. Bármilyen üzletszerzési célból tilos közvetlenül, vagy közvetetten ajánlani, ígérni, adni, kérni, vagy elfogadni bármilyen tisztességtelen előnyt, vagy juttatást. A tisztességtelen előny, vagy juttatás lehet akár pénz, készpénz helyettesítő (pl. utalvány), ajándék, hitelkeret, árengedmény, utazás, személyes előny, szállás, vagy szolgáltatás. Rendes eljárások biztosítása, vagy felgyorsítása érdekében nem engedjük csúszópénzek (vagy „kenőpénz”) juttatását sem hivatalos személyeknek, sem gazdasági szereplők alkalmazottainak. A korrupció magában foglalja a befolyással üzérkedést is, azaz, ha valaki azt a látszatot kelti, hogy egy döntéshozót tisztességtelenül befolyásol.
A korrupció akár üzletszerzési célból, akár más gazdasági előny megszerzése céljából súlyos visszaélésnek minősül. Ugyanígy a vesztegetés elfogadása, vagy annak megengedése, hogy más vesztegetést fogadjon el, súlyos vétség. Munkatársainknak és vezetőinknek el kell tudnia számolni minden előnnyel, amit az üzleti tevékenység során szerzett, és tilos bármilyen vesztegetést adnia, vagy elfogadnia, vagy bármilyen más korrupt módon viselkednie.
Társaságunk törekszik a pénzmosás megakadályozására és a terrorizmus finanszírozásának megelőzésére.
11. Ajándékok és vendéglátás
El kell kerülni minden olyan magatartást, ami azt a látszatot keltheti, hogy személyes előnyökért cserébe kivételes elbánást keresünk, kapunk, vagy adunk.
Üzleti udvariasságok, vagy kedvességek lehetnek ajándékok, szívességek, étkezések, italok, szórakozás, vagy más előnyök egy személytől vagy társaságtól, akivel üzleti kapcsolatban állunk, vagy állhatunk. Nem adunk, és nem fogadunk el olyasmit, ami tisztességtelen üzleti ösztönzőnek minősül, vagy ésszerűen ilyennek látszik, vagy valamely jogszabályba, szabályzatba, vagy elvbe ütközik, vagy egyébként zavarba ejtő/kellemetlen helyzetet eredményez.
Szokásos és a piac ésszerű etikai elveinek megfelelő, alkalmi ajándékokat, vagy vendéglátást felajánlhatunk és elfogadhatunk, ha nem eltúlzott, nem gyakori, illetve nem mutat gyakoriságot, és nem kelti azt a benyomást, hogy üzleti döntések befolyásolására szolgál. Csak alacsony értékű, jelentéktelen ajándékokat lehet elfogadni. Minden más ajándékot udvariasan vissza kell utasítani, vagy ha küldeményként érkezett, vissza kell küldeni. Ha a visszaküldés nem lehetséges, jótékonysági, vagy közösségi célra kell felajánlani. Az ajándékozó, illetve a megajándékozott személy felelőssége mérlegelni, hogy egy ajándék megfelelő-e.
12. Vagyonvédelem és társasági eszközök megfelelő használata
Felelősek vagyunk a társaság erőforrásainak biztonságáért, védelméért és gazdaságos használatáért. Erőforrásaink, így az idő, anyagok, felszerelések és információ, csak jogszerű üzleti célra használható. Alkalomszerű magánhasználat megengedhető, ha az nem jogellenes, és ha nem befolyásolja a teljesítményt, vagy rombolja a munkamorált.
Minden munkatárs köteles betartani a biztonsági intézkedéseket, és mind a materiális, mind az immateriális társasági vagyont tisztelettel kezelni, azzal nem élhet vissza, és nem kezelheti hanyagul.
13. Bizalmasság, információ biztonság, üzleti titok és szellemi tulajdon védelem
Elkötelezettek vagyunk az üzleti információk teljességének, bizalmasságának és hozzáférhetőségének biztosítása iránt, ezért megfelelő technikai biztonsági megoldásokat alkalmazunk, aminek fenntartása minden munkatárs kötelessége. Az üzleti titok magában foglal minden olyan információt, ami még nem került nyilvánosságra, és káros lenne a Társaság, vagy vevői, üzleti partnerei számára, ha illetéktelenek számára hozzáférhetővé válna. Minden munkatárs köteles az ilyen információt bizalmasan kezelni. Valamennyi információ-biztonságot szolgáló jogszabályt mindig be kell tartani.
Tiszteletben tartjuk mások szellemi tulajdonát. Helytelen eszközökkel nem szerzünk meg, és nem törekszünk megszerezni üzleti titkokat, vagy más védett, vagy bizalmas információt. Nem veszünk részt védett szellemi tulajdon engedély nélküli használatában, másolásában, terjesztésben, vagy megváltoztatásában.
14. Adatvédelem, személyes adatok védelme
Tiszteletben tartjuk mindenki személyiségi jogait és elismerjük partnereink, munkavállalóink és egyéb természetes személyek azon igényét, hogy biztosak lehessenek abban, hogy személyes adataikat megfelelően, kizárólag jogszerű üzleti célból kezelik. Elkötelezettek vagyunk az adatvédelmi jogszabályoknak való megfelelés iránt. Kizárólag olyan személyes adatokat szerzünk meg és kezelünk, ami szükséges, és megfelelő tájékoztatást adunk az érintetteknek e tevékenységekről. Megfelelő információ-biztonsági intézkedésekkel biztosítjuk a személyes adatok bizalmasságát, teljességét és hozzáférhetőségét.
Munkatársaink kötelesek követni a vonatkozó jogszabályi elvárásokat, valamint betartani az adatkezelés és -feldolgozás törvényességét biztosító eljárásokat.
15. Számvitel, valós beszámolás és pénzügyi integritás
Könyvelésünket, nyilvántartásainkat, számláinkat és pénzügyi jelentéseinket kellő részletességgel, valósághűen és tranzakcióinkat megfelelően tükröző módon vezetjük, illetve állítjuk össze. Elítéljük a pénzmosás valamennyi formáját, így elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy csak olyan partnerekkel lépjünk gazdasági kapcsolatba, akik törvényes forrásokból jogszerű üzleti tevékenységet végeznek.
Elkötelezzük magunkat a tisztességes adózás mellett, és tartózkodunk minden adóelkerülő gyakorlattól, mint pl. a nyugta- vagy számlaadási kötelezettség elmulasztása, vagy valótlan költségszámlák elszámolása.
Minden munkatárs köteles betartani a hatályos számviteli jogszabályokat, és biztosítani a gazdasági események megfelelő rögzítését és dokumentálását, valamint gondoskodni arról, hogy a közölt pénzügyi beszámolók teljesek, őszinték, pontosak, időszerűek és érthetőek. Tilos a könyvvizsgálat vagy bármely számviteli ellenőrzés tisztességtelen befolyásolása, manipulálása.
16. Csalás megelőzés
A csalás vagy csalárd – azaz becsapásra, lopásra, megtévesztésre, vagy hazugságra irányuló – magatartás etikátlan és az esetek többségében büntetendő. A csalás minden formája (ideértve pl. valótlan költségelszámolás, tanúsítványok, vagy pénzügyi iratok hamisítása, vagy megváltoztatása, társasági eszközökkel való visszaélés, vagy azok eltulajdonítása, valótlan bejegyzés tétele pénzügyi, vagy nem pénzügyi nyilvántartásban, vagy jelentésben) tilos.
17. Összeférhetetlenség
Döntéseinknek objektív és tisztességes mérlegelésen kell alapulnia, és el kell kerülni a tisztességtelen befolyásolás lehetőségét. Az „összeférhetetlenség” akkor alakulhat ki, ha egy munkavállaló személyes érdeke (ami lehet pl. baráti, vagy családi kapcsolatokkal, egy vevővel, versenytárssal, beszállítóval, vagy alvállalkozóval fennálló viszonnyal összefüggő) összeütközésbe kerül, vagy potenciálisan összeütközésbe kerülhet a VÁTI Városépítési Kft. érdekeivel. Annak megítélése, hogy fennáll-e összeférhetetlenség, sokszor nem könnyű, ezért mindenkinek, akinek összeférhetetlenséggel kapcsolatos kérdése merül fel, konzultálnia kell a vezetőséggel.
Összeférhetetlenség eredhet például az alábbi helyzetekből:
- Munkaviszony (saját másodállás, vagy családtag munkaviszonya) vagy gazdasági kapcsolat egy meglévő, vagy potenciális vevővel, versenytárssal beszállítóval, vagy alvállalkozóval.
- Családtagok, vagy közeli kapcsolatban álló személyek alkalmazása, vagy felügyelete.
- Igazgatósági, vagy más testületi tagság másik gazdasági társaságnál, vagy egyéb szervezetnél.
- Jelentős befektetés, vagy érdekeltség vevő, versenytárs, beszállító, vagy alvállalkozó vállalkozásában.
- Személyes érdekeltség, juttatás, vagy potenciális személyes haszon egy társasági partnernél
- Annak megítélése, hogy fennáll-e az összeférhetetlenség, a Társaság vezetőjének a feladata és felelőssége.
18. Az etikai bejelentés, az etikai eljárás
18.1 Törvényi háttér
- Az Európai Parlament irányelvét követve született meg a 2023. május 25-én megjelent 2023. évi XXV. törvény, amely lehetőséget nyújt a munkavállalók és a vállalatok egyéb partnerei számára az uniós törvények megsértése – pl. szabálytalanságok, korrupció – elleni fellépésre.
18.2 Az etikai bejelenések kezelésének alapelvei
- Társaságunk elvárja munkatársaitól, hogy a munkával összefüggő minden ügyben pártatlanok és őszinték legyenek, felelősséget vállaljanak azért, hogy általánosan jóhiszeműen járnak el, és hogy nem tesznek semmi olyat, ami a munkakapcsolathoz szükséges bizalmat rombolja, valamint az etikai elvek alapján történő érték-vezérelt döntéshozatalt.
- Vállalkozásunk sikere a munkavállalóinktól és üzleti partnereinktől kapott bizalmon alapul. Azáltal nyerünk hitelességet, hogy ragaszkodunk a tisztességesség melletti elkötelezettségünkhöz, és hogy kizárólag etikus módon érjük el céljainkat.
- A VÁTI Városépítési Kft. nyitott minden kérdésre, és nem tűr semmilyen büntetést, vagy megtorlást azzal szemben, aki jóhiszeműen jelent egy nem megfelelő viselkedést.
- Az etikai eljárásokban minden résztvevő az objektivitás, pártatlanság kritériumainak megfelelően és az Etikai és Üzleti Magatartási Kódex szerint köteles eljárni.
- Az etikai eljárás során a résztvevők egymás közötti és mások felé történő kommunikációjában a hivatalos szakmai kapcsolatokban elvárható stílust kell alkalmazni, a jóhiszeműség, tisztesség és együttműködés elvének megfelelő magatartást kell tanúsítani.
- A vezetőség az etikai vétség bejelentéstől számított két héten belül megkezdi annak kivizsgálását. Az etikai eljárásban résztvevők minden tőlük telhetőt megtesznek annak érdekében, hogy betartsák a jelen szabályzatban foglalt határidőt, a szükséges intézkedések megtétele érdekében, illetve az egyéb szerződésen alapuló jogviszonyok kezeléséhez.
- Az etikai ügyekben minden résztvevőnek bizalmasan kell kezelni minden, a bejelentés tartalmára, továbbá a Bejelentőre, valamint arra a személyre vonatkozó információt, akinek a magatartása, vagy mulasztása a bejelentésre okot adott, vagy aki a bejelentésben foglaltakról érdemi információval rendelkezhet. A titoktartási kötelezettség nem korlátozza a Bejelentett védekezéshez, vagy tényállás tisztázáshoz kapcsolódó jogát, azonban jogainak gyakorlása során a Bejelentett köteles törvényesen, így többek között a személyiségi jogok, információs önrendelkezési jog és üzleti titok tiszteletben tartásával eljárni.
- Ugyanazon vagy összefüggő kérdésben folyamatban lévő hatósági, vagy bírósági eljárás lezárásáig jelen szabályzatban leírt eljárás nem indítható, a már folyamatban lévő eljárást pedig a hatósági, vagy bírósági eljárás jogerős befejezéséig fel kell függeszteni.
- Jelen szabályzatra, illetve a lefolytatott etikai eljárásra a panaszokról és a közérdekű bejelentésekről szóló 2013. évi CLXV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
18.3 Eljárás etikai bejelentés esetén
Az etikai eljárás bejelentés, vagy tudomásra jutás alapján indul meg. Bárki, aki a VÁTI Városépítési Kft. munkavállalója, illetve azok bármelyikével szerződéses viszonyban áll, vagy akiknek a bejelentés megtételéhez, vagy a bejelentés tárgyát képező magatartás orvoslásához méltányolható jogos érdeke fűződik, kezdeményezheti az etikai eljárás megindítását a Társaság vezetőségéhez intézett nyomtatott formátumú aláírt dokumentum átadásával.
Az etikai eljárás megindításához a Bejelentőnek az alábbi adatokat kell megadnia, illetve nyilatkozatokat kell megtennie:
- a Bejelentő nevét és elérhetőségét;
- a VÁTI Városépítési Kft.-vel viszonyát, vagy a bejelentés tárgyát képező magatartás orvoslásához fűződő méltányolható jogos érdekének megjelölését;
- amennyiben ismeri, a bejelentéssel érintett személy(ek) nevét, beosztását;
- a vélelmezett etikai vétség leírását és az ügy elbírálásához szükséges valamennyi lényeges információt;
- az üggyel összefüggő – a vétség elkövetését alátámasztó – bizonyítékokat;
- a Bejelentő nyilatkozatát, miszerint a bejelentést jóhiszeműen teszi olyan körülményekről, amelyekről tudomása van, vagy kellő alappal feltételezi, hogy azok valósak
Az etikai bejelentésben foglaltakat a körülmények által lehetővé tett legrövidebb időn belül, de legfeljebb a bejelentés beérkezésétől számított 14 napon belül kell elkezdeni kivizsgálni, mely határidőtől – név nélküli, vagy beazonosíthatatlan bejelentő által tett bejelentés kivételével – csak különösen indokolt esetben lehet eltérni. A vizsgálat időtartama a 3 hónapot nem haladhatja meg.
A kivizsgálás eredményéről vizsgálati jelentés készül, amely tartalmazza annak megállapítását, hogy a bejelentésben szereplő, és a vizsgálaton átesett tények valóban etikai vétséget tártak-e fel.
Amennyiben az etikai vétség fennáll, a Társaság vezetőségének a vizsgálati jelentés alapján mielőbb, de legkésőbb 14 napon belül meg kell tennie a szükséges fegyelmi, vagy jogi intézkedéseket, amely intézkedések megtételéről az érintetteket írásban értesíti.
A vezetőség döntésének ismeretében az érintettek annak megismerésétől számított legfeljebb 8 napon belül kezdeményezhetik a döntés felülvizsgálatát különösen akkor, ha addig nem ismert, lényeges, új információ áll rendelkezésükre. Ebben az esetben ismételt kivizsgálás és új vizsgálati jelentés készül a fenti határidők figyelembevételével.
19. Záró rendelkezések
Jelen Etikai és Üzleti Magatartási Kódex a kihirdetésének napján, 2024.03.01-én lép hatályba. A Kódex szövegének megismerését, és az abban foglaltak betartása iránt való elkötelezettségét minden munkavállaló és vezető a Kódex aláírásával támasztja alá.
A Társaság valamennyi munkavállalója és vezetője jogosult javaslatot tenni a Kódex módosítására, kiegészítésére. A javaslatok átvezetéséről a VÁTI Városépítési Kft. vezetője hozza meg a döntést.
Az Etikai és Üzleti Magatartási Kódex rendelkezéseinek évente történő felülvizsgálata a Társaság vezetőségének feladata. A felülvizsgálat és az esetlegesen szükséges módosítások átvezetése az éves felülvizsgálatok alkalmával, de szükség szerint bármikor elvégezhető. A módosításokat a munkatársak felé bizonyítható módon ismertetni kell.
A felülvizsgálat során megfelelőségi vizsgálatot kell végezni az Etikai és Üzleti Magatartási Kódex rendelkezéseinek helytállóságát, jogszerűségét és betartását illetően.